Login:
Heslo:
 
Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida
Navigace: Bylinky A-Z > Bylinné čaje neboli odvary > Bilynné sirupy

Bilynné sirupy

Bylinný sirup
Způsob přípravy: vrstvu čerstvých rostlin zasypeme krystalovým cukrem a dále střídáme vrstvy cukru a rostliny. Poslední vrstvou by měl být cukr a podle mých zkušeností to funguje lépe, když to trochu natlačíme. Sklenici uzavřeme a uložíme na teplé místo dokud se cukr nerozpustí (J.A.Zentrich uvádí na dobu 6 týdnů). Pozor, hlídat, aby nezplesnivěl! Hodí se pro rostliny s vyšším obsahem vody (např. podběl), rostliny s nižším obsahem vody rády kvasí (např. mateřídouška), pro ně je pak vhodnější poslední způsob, který níže uvádím.

Příklad jednoduché přípravy domácího sirupu

Smícháme 10 dílů bylinné šťávy se 16 díly krystalového cukru a povaříme.
Smícháme 8 dílů cukru s 5 díly vody, uvaříme sirup. Do něj pak přidáme bylinnou tinkturu v poměru jeden díl tinktury, pět dílů sirupu.
Obecná příprava domácího sirupu
Obecně se dříve sirupy připravovaly následujícím způsobem. Natrháme květy vybrané rostliny. Na dno dostatečně velké, dobře umyté láhve se širokým dnem dáme vrstvu cukru, na ní nasypeme čerstvé květy, pak opět vrstvu cukru. Tak pokračujeme, až spotřebujeme všechny květy, vrchní vrstvu tvoří cukr. Láhev dobře uzavřeme a dáme na teplé místo, nejlépe i slunečné a počkáme, až se cukr rozpustí. V případě, že se cukr rozpouští nesnadno, můžeme proces podpořit teplou vodní lázní (ale nikdy nevařit).

Popencový sirup

Popenec břečťanovitý zlepšuje trávení, tlumí průjmy, je protizánětlivý, chrání játra. Účinkuje proti bronchitidě a i proti lehčím formám bronchiálního astmatu.
Další použití popence břečťanovitého:
Připravujeme nálev nebo také odvar, který působí silněji (ze 2 g sušené nati). Používá se také ve formě balzámu nebo tinktury (20-25 kapek). Na kloktání a zevní použití se připravuje silnější odvar. Na křečové žíly se používá mast (hrst popence na 250 g sádla, příprava masti viz článek Lékové formy 2.). Při bronchitidě a podpůrně při astmatu se používá popencový sirup.

Sedmikráskový sirup

Podporuje vykašlávání, působí protizánětlivě, má vliv na močové cesty a ledviny. Působí mírně.

Pampeliškový sirup

Pampeliška podporuje trávení a látkovou výměnu, je močopudná, podporuje funkci žlučníku a jater, částečně rozpouští ledvinové i močové kameny. Mírně povzbuzuje, má výrazné účinky protirevmatické, snižuje hladinu krevního cukru.

Akátový sirup

Květ akátu zlepšuje látkovou výměnu, zlepšuje trávení, působí na ledviny a je proto vhodný při revmatismu, je žlučopudný, spasmolytický (zmírňuje křeče). Působí mírně.

Z cibule na kašel

Sirup z cibule na kašel
V ½ litru vody rozmícháme 3 polévkové lžíce cukru a uvedeme do varu. Necháme vychladnout a přidáme cibuli. Třikrát až pětkrát denně užíváme 1 až 2 polévkové lžíce jako mírnící prostředek proti nachlazení.
Použitá literatura :
Johannes Gottfried Mayer, Berhard Uehleke, páter Kilian Saum: Bylinky z klášterní lékárny, str. 44

Sirup z puškvorce

To se vezme 30 g utlučeného puškvorce, nalije se na něho ocet, pak se nádoba přikryje a nechá se stát tři dny a tři noci. Pak se to svaří, procedí , přidá se med a opět zavaří, až se vyvaří všechen ocet. To se podává (30 gr) s odvarem puškvorcového kořene. Ženy dříve tento lék užívaly při menstruačních problémech a nebo při žilních problémech. Také se tento přípravek dává do léčivé koupele.
Puškvorec lékařský, který má silné povzbuzující účinky, zlepšuje látkovou výměnu, podporuje činnost jater, žlučníku, žaludku a sleziny, podporuje vylučování toxických látek z těla, vhodný je i při nadýmání a průjmech.

Bezinkový sirup

Bezinkový sirup je vhodný do vody nebo čaje, taktéž výborný na kašel a posílení imunity. Není složité si ho vyrobit je opravdu vynikající osvěžující.
Bezinkové květy ostříháme, z citronu vymačkáme šťávu. Převaříme si vodu a necháme vychladnout. Květy s citrónovou šťávou vložíme do čtyřlitrové sklenice a dolijeme studenou převařenou vodou. Necháme odstát do druhého dne. Odstátou vodu přecedíme přes plátno a do připravené tekutiny dáme všechen cukr. Zahřejeme na maximální teplotu 80°C a plníme do sklenic.

Mateřídouškový sirup

Používá se k uvolnění hlenů - mírnější kašel - dusivý kašel - nachlazení - chrapot - akutní bronchitida - infekce horních cest dýchacích - suchý dráždivý kašel k dostání ve dvou velikostech: 0,33 l nebo 0,7 l

Sirup z růží podle Mathiolliho

Lze vyrábět z růží, které rostou na našich zahrádkách. Vezměte nové, čerstvé nebo plavé růže, které zbavíte stopek a semene v množství 4 liber (1 libra ´514 g), lístky se vloží do nepoužitého polévaného hrnce nebo do cínové nádoby, nalije se na ně 15 žejdlíků vody (1 žejdlík - 0,34 l vody), dobře přikryjte a nechte stát den a noc. Druhý den ráno procedíte tekutinu přes tenkou tkaninu a růže zhruba vylisujete, získanou vodu přiveďte do varu, pak vezměte stejné množství nových růží, dejte do stejné nádoby, polijte je uvedenou vřelou vodou a nechte stát de a noc. To se opakuje desetkrát i více, pokud chcete mít sirup silnější. Po posledním přecezení nechte růžovou vodu stát tři až čtyři dny, až se usadí na dně kal, opatrně se slije čerstvá tekutina a přidá se na každé dva žejdlíky každé této tekutiny 1 libra bílého cukru, svařte dohromady za stálého sbírání pěny až do zhoustnutí. Sirup pak nalijeme do čerstvé nádoby. Sirup se používá při horečkách,hasí žízeň, používá si při zánětu ledvin, vyhání choleru.

 
© ivet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma